SPIRIT BOOKS

HANGELY ANN

KNIHY, PŘÍBĚHY, MOTIVAČNÍ BLOGY  

JAK NAKUPOVAT VE SLEVÁCH, UPÉCT KOLÁČE A NEZBLÁZNIT SE….

JAK NAKUPOVAT VE SLEVÁCH, UPÉCT KOLÁČE A NEZBLÁZNIT SE….

  Přeji všem krásný a ještě krásnější den. Dnes bychom se podívali na zoubek situacím, které se každou minutou odehrávají v obchodních domech, centrech, malých konzumech a pokusili se najít cestu z toho zdražovacího pekla ven.

UTRHNI ŠVESTKU, JDE SE ZAVAŘOVAT

Je léto, a našimi předky zakódované informace v DNA každé ženské i mužské buňky nám velí nasadit si tak trochu kožíšek malého, roztomilého křečka. To znamená, že nám vrozený smysl pro úspory, spoření, budování rodinných hnízd, kořenů a spižíren radí usušit, zavařit a zamrazit vše, co se urodilo v rozsahu cca 30 km.

 A tento zvyk nevyvrátila ani velmi, velmi dlouhá minulá doba celkové hojnosti. To nevadí, že ve slevách v obchoďácích byly výborné marmelády bez konzervantů a křupavé okurčičky téměř za pakatel, co je doma zavařené se teprve počítá.

 A světe div se, je to tak v pořádku. Ony, když nic jiného, se totiž při té zavařovací mánii budují a uzdravují rodinné vztahy lépe, než v anonymních psychologických poradnách.

  Tento zavařovací maratón byla a je především doména babiček, dědečků, dam a pánů, kteří sice mají hlouběji do kapsy, ale jsou výbornými kuchaři a kuchařkami a udržují naše národní zvyky, včetně zavařování a dejme si ruku na srdce i sobotního a nedělního pečení se železnou pravidelností. Tyto zvyky jsou nám holt vtesány do srdce a pod kůži a nikdo je neodpáře.

CO DĚLAT, KDYŽ SE ZEMSKÁ OSA VYCHYLUJE

  Ovšem letošní rok je vše jinak o milion procent. A to vše „JINAK“ znamená, že se nám lehce, a nyní ke konci léta i těžce, utrhly ceny potravin ze řetězu a v nákupních centrech by se vedle pokladen hravě uživila psychologická poradna s týmem odborníků.

 A tak ty hloupé regály prožívají tato dramata:

  • Starší, upravená dáma a její pánský doprovod vesele jezdí s košíkem mezi mléčnými výrobky. Paní má v ruce lísteček se seznamem, co nakoupí nejnutnějšího, aby připravila sobotní oběd pro děti a vnoučata. Smějí se, jsou v dobré náladě, jak na to „ blbé zdražování“ vyzráli. Oni totiž koupí pouze to nejzákladnější, vyhradili si finanční obnos, a to budete všichni koukat, jak to zvládnou. Situace se ale vyhrotí u bedýnek s tvarohy, másly a Herami. Hera za čtyřicet devět korun závratně nabourala rozpočet, když už rozdýchali drahé mléko a mouku. Napjatá strunka praskla a paní se doopravdy velmi nešťastně rozplakala. „Co budu dělat, jak budu péct koláče, když jsem zvyklá na Heru?“ Zoufale se otočila a manžela, který s tvrďáckou tváří pouze pokrčil rameny. On by se nejraději porval s celým světem, aby jí pomohl, ale tady je drak nekonečně obrovitánský a ani on to nezmůže. Má pouze nekonečný, skrytý vztek.
  • Pán, odjakživa veselá kopa a pozitivní človíček dostal doma za úkol objet všechna nákupní centra a vše ze seznamu nakoupit za co nejnižší cenu. Paní tím možná moudře vyřešila několik polínek. Taťka přijde mezi lidi, popovídá se známými a prodavačkami a ona si mezitím v klidu uklidí a dá si nezbytnou kávičku o desáté.

Už, už to vypadalo na úspěch, vše statečně pořídil sice dráž, ale za opravdu nejnižší ceny z celkem asi pěti nákupních značek, když dorazil k regálům koření a sahal pro hřebíček. Šok, hrůza. Jeden balíček za padesát devět korun mu manželka neuvěří. Smích, pozitivita a odhodlanost vše hravě zvládnout zmizeli jako letní sníh. Stál zoufale u regálů a kdyby nešel okolo kamarád, který mu dodal odvahu a trochu ho povzbudil, stál by tam dodnes.

POKLADY NEJSOU JENOM NA PŮDĚ

Pojďme se ale velmi krátce a rychle podívat na to, jak to doopravdy ty naše babičky v dobách válečných a v dobách velkých krizí řešily. Zkuste si rychle nalistovat zažloutlé kuchařky po svých maminkách a možná i prababičkách. Tam totiž je často u receptů v závorkách napsáno:“ peču o pouti, vařím o narozeninách tety Fanči, dělej, jen když se jde dělat na pole a do lesa.“ A také je tam často napsáno:“ když není máslo, dej trochu sádla a margarínu, když nemáš vejce, nalej sklenku mléka atd. atd.“

NEBOJ SE, ZVLÁDNEŠ TO NA JEDNIČKU

 A to je ta cestička a cesta ven z pomyslného labyrintu, ve kterém se cítíme zamotáni a který nás dusí jako otrávený vzduch. Trochu ubereme z množství pečiva a masa, ony ty porce jídel, které nám dnes a denně přistávají na talířích jsou totiž doopravdy obrovské a ruku na srdce, začínáme být ten „nejtlustější národ“ na světě. Není důvodu mít hlad, není důvodu plakat, vztek je v pořádku, ale nic to nevyřeší. Dejte do těch koláčů místo Hery trochu sádla a marmeláda se nezkazí, když dáte cukru trochu méně, pouze déle vařte, bude také dobrá.

SMÍCH LÉČÍ

Víte, já k zbláznění miluji černobílé veselohry z první republiky, A je mi jedno jestli tam exeluje Oldřich Nový nebo Vlasta Burian, vždy jsou výborní, uvolnění a dokážou mě nabít energií i po osmdesáti letech od vzniku. A víte, že ty filmy vznikaly v době nejhorší krize, kdy maso bylo doopravdy pouze v neděli? A víte, že si krásné šaty Adina Mandlová musela vždy hradit sama a nebyly to malé částky? A víte, že léto trávili všichni tito populární velikáni na polích a pomáhali svým známým na žních? A víte, že se při natáčení kolikrát třásli strachy o své blízké, jestli je nacisti, nebo komunisti nemučí v lágrech? Tak dokázali žít krutou realitu krize, války a let poválečných. A přitom neztratili nadhled, zdravý rozum a humor. Pojďme to zkusit jako oni a věřte mi, v tu chvíli z nás budou DOOPRAVDICKÉ hvězdy.

Odvahu a krásné léto vám všem ze srdce přeje vaše HANGELYANN.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..