SPIRIT BOOKS

HANGELY ANN

KNIHY, PŘÍBĚHY, MOTIVAČNÍ BLOGY  

MARIÁNSKÝ SLOUP ZE STAROMĚSTSKÉHO NÁMĚSTÍ JE OBNOVEN, …..

 

 Někdy se stává, že se vám při sledování různých zpráv a zpráviček zastaví dech, a co dech, přímo se nám všem zastaví srdce.  To samé se stalo i mě. Takzvaný případ „Mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí v Praze“ nemůže být lhostejný asi nikomu, kdo se alespoň trochu sklání před historickými souvislostmi.  Ale rozebírat všeobecně známé historické události nemá smysl a článků na toto téma je již napsáno mnoho.

  Stále mě napadaly myšlenky, jak je možné, že naši „ veleosvícení“ zastupitelé nevidí to neuvěřitelné úsilí umělců, kteří ve své vlastní režii a za překonávání těžko uvěřitelných překážek již sloup mají vytvořený. Jak je možné, že právě pražským zastupitelům nechybí na obrovsky rozlehlém „ Staromáku“ druhá polovina příběhu, která se tam neustále odehrává. Socha Jana Husa byla totiž vytvořena cíleně tak, aby se Jan Hus na sochu Mariánského sloupu díval. Kdo to neví, v životopisech „ Jana z Husince“ by se dočetl, že tento muž hledal celoživotní oporu v symbolice Panny Marie. V tuto chvíli již sto roků hledí Mistr Jan přesně tam, kde se Češi stále dokola motají, a to do jejich vlastní prázdnoty.

  Až mi hlavou bleskla myšlenka, jak to ve skutečnosti a doopravdy je. Ti, kdo udělali vše, aby sloup nebyl obnoven, vlastně žádnou chybu neudělali, oni si jenom nevzdělaně a možná i trochu omezeně myslí, že se na své původní místo má vracet nějaký původní náboženský symbol.  Ale tak to není. Na toto místo má být postaven nový symbol lidské naděje, lidského nasazení, odvahy, nový symbol člověčenství a touhy po kráse, kterou naši předkové vytvářeli. V případě nádherného a vzletného baroka není o čem diskutovat.

 Co na tom, že tento nový symbol a důvod k nekonečné naději, že člověk není tak zlý, jak to v dějinách vypadá, bude mít podobu původního Mariánského sloupu. Už se těším, až Mistr Jan z Husince nebude na tom „ staroměstském nádraží“, plném barokních kulis stát tak osamocen. A protože vím, že pro mnoho a mnoho lidí v této zemi již Mariánský sloup pomyslně stojí, přidám i já svoji trošku do mlýna. Objednala jsem si u pana řezbáře vánoční betlém. Tři králové půjdou k jesličkám ze „ Staromáku“ na kterém bude v celé své nádheře a kráse stát vyřezaný Mariánský sloup. O vánocích jesličky vystavíme na naší výstavě Staročeských betlémů v Načeradci u Vlašimi a vy všichni jste co nejsrdečněji zváni, a těšte se, Mariánský sloup bude na svém místě, jako posel dobrých zpráv. Krásné dny vám všem z celého srdce přeje HANGELY ANN

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..